Emo-prý ubližuje a zabíjí!

26. září 2008 v 17:01 | marijen
Nejen emo fanoušci mají poslední měsíce o čem mluvit. Třináctiletá oddaná fanynka americké kapely My Chemical Romance Hannah Bond loni v září ukončila svůj život sebevraždou.
Její blízcí jsou v šoku, internet zaplavily "video kondolence" (zadej do YouTube jméno Hannah Bond) a kontroverzní diskuze na téma "kdo/co za to může?". Z vyšetřování, a zejména z pohledu médií, vyplývá, že za její dobrovolnou smrtí možná stojí právě vliv emo kultu, kterému propadla. Může hudba opravdu zabíjet?

Smutná pohádka o Hannah Bond

Hannah žila docela obyčejným životem, jako skoro každý v jejím věku. V městečku East Peckham v britském Kentu měla dost kamarádů, kteří ji měli rádi a ve škole proplouvala naprosto bez potíží. Prostě spokojená, normální holka, zdálo by se. Jenže zdání někdy klame a případ téhle třináctileté školačky je toho důkazem. Zřejmě jen její nejbližší začali poslední měsíce tušit, že žije dvojím životem. Před časem se totiž zamilovala do americké kapely My Chemical Romance, která obecně získala nálepku emo (přestože se tomu sama brání a toto označení odmítá). S tím souvisí obřad sebepoškozování a po albu skupiny pojmenovaná internetová komunita Black Parade, která uctívá jakousi magii sebevraždy. Hannino druhé já tedy žilo svůj svět na serveru Bebo s přezdívkou "Living Disaster" (živoucí neštěstí). Na netu se přidala k právě takovým příznivcům věčného odpočinku, se kterými ji spojovala fanatická láska ke stylu emo a on-line s nimi trávila skoro všechen volný čas.

Rodiče brali emo jako módu

Co se stalo tu noc, kdy Hannah spáchala sebevraždu? Její matka sdělila policii, že se spolu tehdy ošklivě pohádaly, protože svoji dceru nechtěla nechat spát u kamarádů. Jejich roztržka nabrala takové obrátky, že Hannah vykřikla: "Nejradši bych se zabila!" a zmizela ve svém pokoji. Heather Bond dodává: "Nebrala jsem to vážně, bývala někdy přecitlivělá. Myslela jsem si, že to bude druhý den dobré," vypráví. O hodinu později našla její tělo visící na kravatě z její patrové postele. Podle nejbližších kamarádek se Hannah několikrát zmínila, jak obdivuje lidi, kteří spáchali sebevraždu. Heather a Raymond Bondovi, rodiče Hannah, byli už nějakou dobu znepokojeni jejím chováním, ale mysleli si, že je dočasné a dcera se zklidní. Snažili se jí domluvit, ale marně. "Byl jsem hodně v šoku, když jsem na jejích rukách objevil řezné rány. Když jsem s ní o tom mluvil, přiznala se, že si je udělala sama, a že jde o ,emařskou zasvěcovací ceremonii'. Slíbila, že už se to nestane. Nikdy by nás nenapadlo, že by to mohlo zajít takhle daleko," vypráví Raymond Bond. Přiznal, že věděli i o internetových stránkách, které Hannah neustále navštěvovala. "Viděla jsem nějaké emo stránky s oběšenými plyšovými medvídky, ale byla jsem přesvědčená, že nejde o nic zlého, že je to jenom móda. Tak jsem to nechala být. Kdybych tušila, co se může stát..." vyčítá si teď Hannina matka. Kamarádi ze školy policii potvrdili, že Hannah často říkala, že netouží po ničem jiném, než být konečně na místě "posledního odpočinku". Všichni její slova očividně brali tak, že chce být zajímavá. Pouze její nejlepší kamarádka zpozorněla poté, co ve školním sešitě Hannah objevila nápis: "Vzdávám to, nic nemá cenu, Black Parade čeká."

Podle médií je Hannina krev na rukách MCR

Příběhu mladičké Hannah se chopila média, pro která "skandální sebevražda" znamenala tučné sousto. Média totiž spolu s vyšetřovateli tvrdí, že velkou vinu na sebevraždě Hannah nese právě emo. Koroner Roger Sykes, který se podílel na případu, si neodpustil kritiku: "Emo prezentuje smrt jako něco magického, což je pobuřující! Smrt přece není nic romantického. Je smutné, že něco takového jako hudba může zničit život mladé dívky." A nebyl zdaleka sám. Britský deník The Sun otiskl článek, ve kterém vylíčil My Chemical Romace jako sebevražedný kult, což jak členové kapely, tak i její fandové, odmítají. Titulek novin zněl: Žádné dítě není v bezpečí! Tím se rozjela velká protiemařská kampaň. Členové kapely okamžitě zareagovali - na svých internetových stránkách uveřejnili prohlášení, v němž vyjadřují hlubokou lítost nad činem nešťastné dívky. Skupina se také jasně distancuje od obvinění, že by jejich muzika měla v posluchačích probouzet sebevražedné tendence. "My Chemical Romance byli vždy striktně proti násilí a sebevraždám. Našim cílem bylo nabídnout fanouškům plnou podporu, útěchu a povzbuzení," objasňuje Gerard Way, frontman kapely.

Emaři versus Antiemaři

A co na to fanoušci My Chemical Romance? Ti jsou naprosto jednot-ní. Tvrdí, že Hannah vůbec nepochopila, co její idolové ve svých textech chtěli vyjádřit. "Hannah asi nedošlo, že poselství desky má být zcela opačné, než jak ho brala ona," říká třeba skalní emo příznivkyně Laura. Nakolik však byla Hannah ovlivněna muzikou zůstává otázkou. Ve světě i u nás vznikají weby a blogy, kde se podepisují petice na podporu MCR. Fanoušci dokonce uspořádali protestní pochod londýnským Hyde Parkem. "MCR za nic nemůžou! Hodně lidem svojí hudbou život naopak zachránili," doplňuje Miss Koma, která pravidelně navštěvuje emo stránky a blogy. Jiný názor ale mají hudební fanoušci mimo emo scénu. "Už to přestává být legrace! Dokud se zpovykané emofanynky ,jenom' řezají do zápěstí a fňukají, že je nikdo nemá rád, dá se to brát jako pubertální výstřelek. Jakmile dojde na skutečné sebevraždy, zavání to šíleným průšvihem," rozčiluje se na internetu Veronika. Podle dětského psychologa Davida Haidera za sebevraždu rozhodně nemůže samotná emo hudba. Ovšem v kombinaci s jinými faktory, jako je třeba citlivý věk Hannah, může člověka v sebevražedném jednání utvrdit. "Pokud je někdo emočně labilní a společensky neukotvený, stačí jakýkoliv podpůrný vliv a dotyčný se může doopravdy zabít. Kromě hudby může zapůsobit i film, literatura nebo traumatický zážitek. Ale psychicky zdravý člověk by měl bezpečně odhadnout rozdíl mezi uměním a realitou," vysvětluje odborník.

RESUMÉ: Úplně zbytečná smrt

Hannah Bond je mrtvá, což nezmění ničí obviňování. Emo hudba jako taková škodlivá není, nebezpeční jsou ti, kteří celý ten humbuk kolem ní přiživují. Nic se nemá brát doslova, vždyť jde pouze o hudbu, která je součástí naší kultury. Faktem je, že pokud si někdo řeže zápěstí, normální to rozhodně není. "Hannah by možná nezemřela, kdyby se její vnitřní konflikty, nedorozumění a nepochopení s rodiči včas probraly," tvrdí Mgr. Adriana Juráňová, klinická psycholožka z dětské psychiatrické kliniky FN Motol. "Rodiče mohli hned reagovat na její výhrůžku o smrti. Lidé často takové výroky podceňují s tím, že když o sebevraždě někdo mluví, nevykoná ji. Opak je často pravdou. Hádka s mámou mohla být poslední kapkou, které ale mohly předcházet desítky dalších malých osobních zranění," uzavírá celou kauzu. Teď, kromě toho, že byl zmařen lidský život, mají všichni, kterým jsou vyznavači emo protivní a považují tenhle styl za nebezpeč­ný, v ruce pádný argument.
Jaký na to máte názor Vy?Toto téma mne hodně zajímá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 áža áža | 26. září 2008 v 17:15 | Reagovat

byla děsně divná. asi jí ruplo v bedně, páč by to jinak neudělala...

2 marijen marijen | 26. září 2008 v 17:18 | Reagovat

naprosto souhlasím!A díky,že píšete!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama